• |
  • Lättläst
  • | Anpassa

Text

Kontaktuppgifter elevhälsan

Aktuella adresser, telefonnummer och mailadresser

Verksamhetschef
Fredrik Östlund
fredrik.ostlund@kramfors.se

Medicinskt ledningsansvar
Annika Stattin, 0612-69 21 39
annika.stattin@kramfors.se

Skolläkare
Hans-Åke Söderberg
hansake.soderberg@kramfors.se
Kontaktas via skolsköterskan på respektive skola.

Skolpsykolog
Michael Edholm, 0612-804 05
michael.edholm@kramfors.se


Skolsköterskor
 
Höga-Kusten skolan (åk fskl-9) och Docksta Friskola (åk fskl-6)
Kristina Öberg
Höga Kusten skolan
Storsjövägen 8
872 97 Skog
0612-81 06 18
kristina.oberg@kramfors.se
 
Ytterlännässkolan (åk 7-9) och Bollstaskolan (åk fskl-6) och Nylandskolan (åk fskl-6)
Petra Norberg
Ytterlännässkolan                                                                        
Stationsvägen 16
873 30 Bollstabruk 
0612-804 85
petra.norberg@kramfors.se
 
Nordingråskolan (åk fskl-6), Ullångerskolan (åk fskl-6) samt Nordvikskolan inkl. gymnasiesärskola
Christina Norlander
Nordingråskolan
Vallenvägen 18
870 30 Nordingrå
0612-81 06 16
christina.norlander@kramfors.se
  
Gudmundråskolan (åk 7-9) och Kramforsskolan (åk 4-6) samt grundsärskola
Anita Viberg
Gudmundråskolan
Kramfors kommun
872 80 Kramfors
0612-804 38
anita.viberg@kramfors.se
 
Grämestaskolan (åk fskl-6)och Skarpåkerskolan (åk fskl-3)
Marie Fällmer
Skarpåkerskolan
Gumåsvägen 40
872 31 Kramfors
0612-804 97
marie.fallmer@kramfors.se

Ådalsskolan inkl. gymnasiesärskola
Karin Walther
Box 185
872 24 Kramfors
0612-69 21 91
karin.walther@kramfors.se
 
Ådalsskolan och Räddningsgymnasiet 
Lisa Karlsson
Box 185
872 24 Kramfors 
0612-69 21 36
lisa.karlsson@kramfors.se
 
Skolhälsovårdens Stödteam
Annika Stattin
Ådalsskolan
Box 185
872 24 Kramfors
0612-69 21 39
annika.stattin@kramfors.se


Kuratorer

Grämestaskolan, Högakustenskolan och Docksta Friskola
Catrin Bylund, 0612-81 06 17
catrin.bylund@kramfors.se

Ullångerskolan och Nordingråskolan
Sofia Öisjöen Hedin, 0612-81 06 27
sofia.oisjoen.hedin@kramfors.se   

Skarpåkersskolan, Kramforsskolan och grundsärskolan låg- och mellanstadiet
Kerstin Edlund, 0612-804 86
kerstin.edlund@kramfors.se

Nylandsskolan, Bollstaskolan och Ytterlännässkolan
Christine Nordquist, 0612-804 09
christine.nordquist@kramfors.se

Gudmundråskolan, grundsärskolan högstadiet och räddningsgymnasiet Sandö
Marie Westerberg, 0612-804 39
marie.westerberg@kramfors.se

Ådalsskolan, Nordviksskolan och gymnasiesärskolan
Jenny Klingberg, 0612- 69 21 51
jenny.klingberg@kramfors.se  
  

Uppdaterad: 2017-09-28 Sidansvarig: Malin Zakrisson

Kontakt

Kom in kundtjänst
Tel: 0612-800 00

Besöksadress
Torggatan 2

Postadress
Kramfors kommun
872 80 Kramfors

kommun@kramfors.se

Cookies

Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse på hemsidan. Genom att fortsätta godkänner du vår
användning av cookies.