Ett stort skepp mitt i havet 

Befälhavarn på bogserbåten på Ångermanälven pågår 28/6- 9/7

En teater/musikberättelse om en bogserbåts öde och människor kring den och älven som omger oss. Spelplatsen är ångbåten Dynäs II och kajen på Mariebergs hamnplan.

Musikteater med både musik, sång och skådespel. Musiken består av en levande blåsorkester, dragspel och sång, och är naturligtvis tidsanpassad. Skådespelarna är amatörer från Kramfors, Sollefteå, Örnsköldsvik och Härnösand.

För manus står Gregor Flakierski och Jan Peder Forsberg. Regin görs av Jan Peder Forsberg. Musiken komponeras och arrangeras av Johan Ramström samt Jörgen Sundeqvist. För scenografin står konstnären Mats de Vahl med bistånd av Fredrik Larsson. Platsen för spelet är den spatiösa kajen i Mariebergs gamla sågverksområde, och den pietetsfullt renoverade bogserbåten Dynäs II en del av scenografin. 10 föreställningar. Tidsenligt marknad en timme före föreställningen på hamnplanen.

Evenemanget pågår:

Ondsdag, torsdag och fredag 28-30 juni kl 19:00
Lördag och söndag 1-2 juli kl 17:00
Onsdag, torsdag och fredag 5-7 juli kl 19:00
Lördag och söndag 8-9 juli kl 17:00

 

Entré: 280 kronor, barn och unga till och med 17 år 140 kronor.

Eventinformation

Datum: 28 juni 2023 - 09 juli 2023

Tid: 19.00 - 17.00

Adress: Marieberg, hamnplan, nedanför Kulturreservatet

Arrangör: ATR Västernorrland

Uppdaterad: Sidansvarig: Ranna Shrourou

Kontakt

Arrangör: ATR Västernorrland
Kontakt: Sarita Sandström
Telefon: 070-715 46 59
E-post: marieberg@atrvasternorrland.se